Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Bank dziecięcych uśmiechów

W dniu 4 grudnia odbyło się w świetlicy profilaktycznej uroczyste zakończenie projektu „Z kulturą na co dzień”. Projekt był skierowany do dzieci, które na co dzień uczęszczają do świetlicy profilaktycznej.  Fundatorem projektu była fundacja Bank Dziecięcych Uśmiechów banku WBK.
Projekt składał się z trzech podstawowych bloków działań. Pierwszy z nich to nauka dobrych manier w Wakacyjnej Szkółce Dobrych Manier. Wtedy to dzieci odwiedziły Muzeum Ziemi Kościerskiej, Hotel Bazuny, bibliotekę i czytelnię, sąd, brały udział w zajęciach w Izbie Edukacyjnej. Drugim działaniem była nauka dobrych manier podczas zajęć edukacyjnych, takich jak: Uprzejmość wymiarem kultury.Higiena osobista. Mój wygląd świadczy o mnie. Porządek jest w porządku. Szanuj przyrodę. Nie wyśmiewaj się z innych, jak śmiać się a jak uśmiechać. Dziel się z innymi. Pomagaj innym. Życie towarzyskie dzieci i młodzieży. W środkach komunikacji autobusie, tramwaju, metrze, pociągu, samolocie itp. Zasady zachowania się przy stole – czy umiem zachować się przy stole i w restauracji. Jak zachować się w hotelu. Zasady zachowania się w kinie teatrze. Czy szepcemy tylko w bibliotece i w czytelni? Miejsca pamięci historycznej i artystycznej – muzea.  Sąd tu trzeba umieć się odpowiednio zachować
Podsumowaniem projektu był test z wiedzy zdobytej w ostatnich miesiącach pt .„Mali ludzie wielka kultura”. Uczestnicy projektu mieli możliwość wykazania się wiedzą zdobytą podczas projektu oraz walczyli o atrakcyjne nagrody takie jak aparat fotograficzny, odtwarzacz płyt CD oraz  odtwarzacz muzyki MP4.


 
 
W marcu 2013r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie złożył wniosek
o dofinansowanie w programie grantowym Bank Dziecięcych Uśmiechów Fundacji  Banku Zachodniego WBK, który został rozpatrzony pozytywnie i obecnie jest realizowany pod nazwą „Z kulturą na co dzień”. Założeniem głównym projektu jest ograniczanie zaburzeń zachowania oraz aktywizowanie kulturowe 31 dzieci uczęszczających do świetlicy profilaktycznej w MOPS w Kościerzynie poprzez wprowadzenie do wiedzy oraz do uczestnictwa we współczesnym życiu kulturalnym.
Realizacja projektu rozpoczęła się 24 marca wyjazdem na dni otwarte teatru do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Nie była to przypadkowa data, ponieważ tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzieciom zapewniono takie atrakcje jak: zwiedzanie teatru zarówno od strony sceny, jak również za jej kulisami, a także pokaz charakteryzacji teatralnej. Wyjazd ten poprzedzony był zajęciami tematycznymi, które przybliżyły dzieciom temat wycieczki. Od kwietnia dwa razy w miesiącu odbywają się zajęcia tematyczne, które dotyczą zasad  dobrego wychowania, czyli poznawania norm i zwyczajów związanych z dobrym zachowaniem oraz obyciem w środowisku. W sierpniu dzieci uczestniczyły w „Wakacyjnej szkółce dobrych manier”, której elementami były wizyty: w sądzie, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Izbie Edukacyjnej, Bibliotece Miejskiej i czytelni, a także zwiedzanie hotelu „Bazuny” w Kościerzynie  połączone
z poczęstunkiem w restauracji. Poprzez takie wyjścia dzieci mogły zapoznać się z zasadami savoir-vivru. W dniu 24 września br.  odbył się wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl dla dzieci „Pinokio”, dzięki któremu miały one kontakt z kulturą przez duże K.  Oprócz podjętych już działań planuje się jeszcze wyjście do kina oraz kolejne zajęcia tematyczne. Ostatnim przedsięwzięciem projektu będzie quiz wiedzy na temat kulturalnego zachowania się  z cyklu - „Mali ludzie, wielka kultura”. Test dotyczyć będzie wiedzy zdobytej podczas realizacji całego projektu. Osoby, które zdobędą najwięcej punktów  otrzymają atrakcyjne nagrody.
Koniec projektu przewidziany jest na grudzień 2013r. 

 BDU_1

W kwietniu bieżącego roku Gmina Miejska Kościerzyna otrzymała od Fundacji Banku Zachodniego WBK S. A. dofinansowanie w postaci grantu na realizację projektu „Z kulturą na co dzień”.

Projekt ten realizowany będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a skierowany jest do dzieci uczęszczających do świetlicy profilaktycznej. Dzięki dofinansowaniu 30 dzieci otrzyma możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach dotyczących kultury osobistej, obycia i zachowywania się w różnych miejscach i instytucjach, m. in. w bibliotece, sądzie, hotelu, restauracji, kinie czy teatrze.

Młodzi – ciekawi życia i otaczającego ich świata uczestnicy projektu zapoznają się z zasadami dobrego zachowania się na co dzień oraz w różnych sytuacjach, w których będą mogli znaleźć się w  przyszłości.

Dzieciom zapewniono zajęcia edukujące „Kultura nie jest czymś, co się po prostu wchłania – kultury trzeba się uczyć”, praktyczną naukę manier podczas zajęć w „ Wakacyjnej szkółce dobrych manier”, jak również, jako podsumowanie projektu, Quiz  umiejętności „Mali ludzie – wielka kultura”, gdzie uczestnicy wykażą się wiedzą zdobytą podczas projektu i zawalczą o atrakcyjne nagrody.

Bardzo dziękujemy grantodawcy za dofinansowanie, które da możliwość realizacji tego ciekawego projektu.
P5200053
 
Podpisanie umowy darowizny przez Dyrektora kościerskiego oddziału BZ WBK oraz dyrektora MOPS.

Copyright © 2013 mops.kna.pl Wykonanie mako24.pl